Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – puste bogactwo

on

Liturgia Słowa 8 niedzieli Wielkanocy, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:

Dz 2,1-11 Ps 104 1 Kor 12,3b-7.12-13 J 20,19-23

Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli to przypomnienie o tajemnicy Zesłania Ducha Świętego. W Ewangelii znajdujemy się na nowo w Wieczerniku: „wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami” (J 20,). Tak kończyliśmy Oktawę Wielkiej Nocy w 2 niedzielę Wielkanocy, tak kończymy cały okres Wielkanocny. Czas Wielkanocny to czas w którym mieliśmy pogłębiać rozumienie zwycięstwa Jezusa, nad złym duchem, grzechem i śmiercią. Dla Żydów dzisiejsze święto było związane z dziękczynieniem za plony. Ciekawe jakie plony wydał w nas ten czas? Co się w nas zmieniło? Z jakich grzechów, grobów, wad, powstaliśmy do nowego życia?

Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego” (J 20,). Gr. labete, od czasownika lambano, oznacza wziąć, jako jednorazowy akt, ale także brać, przyjmować. Duch Święty jest darem, darmowym. Największym, jakim możemy być obdarowani. W czasie Sakramentu Bierzmowania Ksiądz Biskup pyta: „Czy młodzież ta wie jak wielki Dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia?”. Dar, pisany z dużej litery, odnosi nas do Ducha Świętego. Z tego daru rodzą się inne, o których wiemy: 7 darów Ducha Świętego, 12 owoców. Ale łask od Ducha Świętego, jest więcej. W każdej sytuacji w której się znajdujemy, możemy brać Ducha Świętego i razem z Nim pokonywać trudności i problemy.

Niektórzy zastanawiają się, jak najlepiej zainwestować pieniądze które mają, czy kupić złoto, czy inny kruszec, inni zastanawiają się nad inwestycją w mieszkania / ziemię. Wszyscy myślą, jak dobrze wykorzystać to co mają. Szkoda, że tak mało osób zastanawia się, jak dobrze zainwestować Dar Ducha Świętego? Otrzymaliśmy w Nim tak wiele, ale tak mało z Niego korzystamy. A przecież komu z nas nie brakuje mądrości? Pokoju? Opanowania? Każdemu z nas czegoś brakuje. Kiedy ostatni raz modliłeś się o dar rozumu? O dar cierpliwości? Kiedy ostatni raz modliłeś się o prawdziwą radość? Kiedy, by się przestać bać Boga, a mieć w sobie bojaźń Bożą wobec grzechów i różnych sytuacji świata? Nie korzystamy z tego, czym zostaliśmy obdarowani. Nic więc dziwnego, że wielu chrześcijan jest bogatymi na pusto, wirtualnie, bez przełożenia na rzeczywistość, a więc realnie biednymi. To puste bogactwo. Panie Jezu pomóż mi w pełni korzystać z daru Ducha Świętego! Duchu Święty, przyjdź… A co Jezus mówi dziś do Ciebie?

Błogosławionej niedzieli i czasu Wielkanocnej radości! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *