Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – obraz Trójcy

on

Liturgia Słowa Niedzieli Trójcy Świętej:

Prz 8,22-31 Ps 8 Rz 5,1-5 J 16,12-15

Dzisiaj w Kościele obchodzimy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, jest ona obchodzona w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Ta tajemnica została objawiona człowiekowi w Chrystusie i przez Chrystusa. Ta Uroczystość podsumowuje cały rok liturgiczny, co uczynili dla człowieka Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty, mimo, że nie kończy ona roku liturgicznego. Najświętsza Trójca jest centralną tajemnicą naszej wiary i życia chrześcijańskiego, gdyż celem życia człowieka jest życie z Bogiem i wielbienie Go!

W dzisiejszej Liturgii Słowa możemy znaleźć odzwierciedlenie dzisiejszej Uroczystości: Jeden Bóg w Trzech Osobach. Jak to jest, że wierzymy w Jednego Boga w Trzech Osobach? Pytają nas o to Żydzi, Muzułmanie, ale czasami jako sami chrześcijanie niektórzy zastanawiają się, jak to pogodzić ze sobą. Chrześcijanie tego nie wymyślili, to nam zostało objawione. Czasami dzieci mówią: Jezus, Maryja i Józef, ale nie. To jest Święta Rodzina. Jest jeden Bóg, w Trzech Osobach: Ojciec i Syn i Duch Święty.

Gdzie odnaleźć Boga Ojca? Czytamy w psalmie: „Gdy patrzę na Twoje niebo, dzieło palców Twoich, na księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?” (Ps 8). W stworzeniu. Popatrzmy, jak łatwo nam poznać po rożnych wytworach twórcę: widzimy ładne mieszkanie – mówimy, dobry architekt, widzimy ładny ogród – mówimy, dobry ogrodnik, słuchamy pięknej muzyki – mówimy, dobry artysta, jemy smaczne jedzenie – mówimy, dobry kucharz. Po ich wytworach mówimy kim kto jest. Co to dla nas znaczy? Po pięknym i dobrym świecie, którym się zachwycamy, nad jeziorami, morzami, w górach itd. zobaczymy wielkość i dobroć Boga Ojca. Warto więc kontemplować naturę!

W drugim czytaniu św. Paweł przypomina: „dzięki Niemu uzyskaliśmy na podstawie wiary dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej” (Rz 5). Św. Paweł mówi nam o Jezusie, dzięki któremu możemy na nowo nazywać się dziećmi Bożymi. To On wziął na siebie nasze grzechy i to On pojednał nas z Ojcem. Odkupił nas z naszych grzechów. To w Sakramencie Pokuty możemy przede wszystkim poczuć tę prawdę za każdym razem na nowo. Wracajmy więc często do spowiedzi.

Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy” (J 16,12-13). Jakże ważna dla nas jest prawda. Ile razy potrafimy jej dowodzić przed sądem, potrafimy na nią wydać wiele pieniędzy, nawet wynajmiemy prywatnego detektywa by odkryć prawdę w związku. Są ludzie, którzy przez kłamstwo zrywają z kimś relacje, zmieniają prace. Prawda jest dla nas ważna. Niestety nie dla wszystkich, są bowiem ludzie, którzy żyją w ciągłym kłamstwie i jest im w tym wygodnie. Jednak, by dojść do prawdy potrzebujemy Ducha Świętego, bo On zna pełnię prawdy o człowieku. On wie, co w każdym z nas siedzi i co nam w duszy gra. Bez Niego dochodzenie do prawdy jest pewnego rodzaju chodzeniem po ciemku. Panie Jezu, pomóż mi przybliżać się do Ciebie i odkrywać w pełni, prawdziwy obraz Ciebie! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Doświadczania Boga w codzienności! +

One thought on “Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – obraz Trójcy

  1. Ks.Damianie ! Bóg zapłać za pięknie wyłożoną liturgie słowa o Najświętszej Trójcy Boga Trój-Jedynego .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *