19 niedziela zwykła – chleb codzienny

on

Liturgia Słowa 19 niedzieli zwykłej:

1 Krl 19,4-8 Ps 34 Ef 4,30-5,2 J 6,41-51

Miesiąc sierpień to miesiąc wielu pielgrzymek przede wszystkim do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie. Także ruszyła Rzeszowska Piesza Pielgrzymka. Warto się łączyć z nią duchowo przed Radio Via. Oprócz tego organizowane są różne wspólne pielgrzymki autokarowe, ale warto nawet samemu wybrać się na pielgrzymkę. Tak wiele jest Sanktuariów Ogólnopolskich ale i lokalnych. Warto skorzystać z takiej formy modlitwy.

Dalej jesteśmy słuchaczami Mowy Eucharystycznej Jezusa w Ewangelii św. Jana. Od kilku tygodni w niedziele jej słuchamy. Czasami się zastanawiamy po co przychodzić na Eucharystie? Co ona nam daje? Dlaczego mamy jej obowiązek, skoro z Bogiem można porozmawiać wszędzie – w kolejce do sklepu, w lesie, podczas jazdy autem czy ćwiczeń na siłowni. Owszem, można, nikt temu nie zaprzecza, ale Msza Święta ma jedną rzecz, o której mówi Jezus, a nie mówi o niej w kontekście modlitwy. Cóż to jest? Jezus dziś mówi do nas: „Jam jest chleb życia. (…) Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata” (J 6,48.51).

Jezus mówi o sobie, jako o Chlebie Życia. Kto ten chleb spożywa będzie żył. Msza Święta to zjadanie tego chleba, mówiąc kuriozalnie. Podczas Mszy Świętej mamy możliwość uczestniczenia w Komunii Świętej. Nigdzie indziej Jej nie dostaniemy. To jeden z takich fragmentów biblijnych, który mówi wprost – bez korzystania z tego Sakramentu, nie osiągniemy życia wiecznego. Mylą się więc Ci, którzy będą uważać, że są wierzący, a nie praktykujący i że dostaną się do nieba. Nie, nie wyrokuje tu nad nikim, nie zajmuje miejsca Boga, On będzie sądził. Ale Słowo Jezusa jest jasne i konkretne – bez spożywania Eucharystii, Jego Komunii, nie będzie życia na wieki.

Tak, jak mówiłem, nigdzie nie dostaniemy Komunii: ani w lesie na spacerze, ani w kolejce w sklepie, ani podczas jazdy autem czy ćwiczeń na siłowni. Nigdzie Jej nie dostaniemy. Skoro ktoś myśli poważnie o niebie i swojej wierze, nie może zabraknąć mu Komunii Świętej. Dlatego Jezusa mówi o sobie akurat chleb. Chleb wówczas był podstawowym codziennym pożywieniem człowieka. Tak samo dla wierzących, Komunia Święta, powinna być codziennym pokarmem. Obecność na Mszy Świętej jest więc najprostszą i najlepszą formą, w której będziemy spożywać Komunię. Dzisiejsza Ewangelia jest więc kolejnym argumentem, który podpowiada, dlaczego uczestniczyć w Mszy Świętej. Panie Jezu, posilaj mnie swoim Ciałem, aby dojść do nieba. A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu zwykłego! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *