17 niedziela zwykła – jak z tą Mszą?

on

Liturgia Słowa 17 niedzieli zwykłej:

2 Krl 4,42-44 Ps 145 Ef 4,1-6 J 6,1-15

Kończy się dziś Tydzień Modlitw za podróżujących, tydzień św. Krzysztofa. W wielu parafiach dziś poświęcenie pojazdów, ale warto wiedzieć, by codziennie modlić się przed swoją podróżą, prosząc, by bezpiecznie dotrzeć do celu. Św. Krzysztof niósł Jezusa bezpiecznie przez wodę, niech i nas strzeże podczas naszych podróży.

Dzisiejsza Liturgia Słowa rozpoczyna spotkanie z Ewangelią św. Jana przez najbliższe niedziele. Można powiedzieć, że to spotkanie takie wakacyjne, bo cały rok jest poświęcony Ewangelii św. Marka. Jednak Kościół w tym czasie co 3 lata podpowiada nam przez usta św. Jana, jak ważna jest Eucharystia. Cały 6 rozdział Ewangelii św. Jana jest Wielką Mową Eucharystyczną, w której Jezus pokazuje siebie, jako Chleb Żywy. Przez kilka tygodni będziemy uczyć się o Mszy Świętej. Co dzisiaj? „Szedł za Nim wielki tłum, bo oglądano znaki, jakie czynił dla tych, którzy chorowali” (J 6,2). Wielki tłum. Może dzisiaj nie ma wielkich tłumów na Eucharystii. Pandemia pokazała, jak wiele osób przychodziło z tradycji, z przyzwyczajenia, pokazała też inną perspektywę – jak wiele osób pragnęło naprawdę Eucharystii, a przyjść nie mogło – jak wiele osób walczyło codziennie o to, aby przyjąć Jezusa w Komunii. Różne motywacje kierowały ludźmi za czasów Jezusa, różne motywacje kierują ludźmi dzisiaj. Wówczas ludzi szli za Jezusem, bo widzieli znaki, bo uzdrawiał chorych zarówno na ciele jak i na duchu. Ludzie przyszli, bo coś zobaczyli i może chcieli zobaczyć jeszcze więcej.

Później motywacja ludzi stała się podobna: „A kiedy ludzie spostrzegli, jaki znak uczynił Jezus, mówili: «Ten prawdziwie jest prorokiem, który ma przyjść na świat». Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę” (J 6,14-15). Gdy rozmawiam z moimi uczniami odnośnie uczestnictwa w Eucharystii odpowiadają, że albo im się nudzi, albo nic im Msza nie daje, albo Jej nie rozumieją. Skąd to wynika? Dokładnie z tego samego źródła co u ludzi z dzisiejszej Ewangelii. Przychodzimy nieraz na Eucharystię to po, aby pozałatwiać swoje sprawy, pożalić się czy poprosić o coś. Ale mało jest w nas chęci spotkania się z Bogiem. Prawdziwej chęci spędzenia z Nim czasu. Nie po coś, ale dla samego spotkania się z Nim. Nieraz dziewczyny mówią do swoich chłopaków: żebyś tak do mnie zadzwonił, nie z przymusu, ale z chęci, żebyś się ze mną spotkał, nie że nie masz innej możliwości, ale tak z serca itd. Prawdziwa, wolna chęć. Do Eucharystii też trzeba szukać prawdziwej motywacji – chęci zbliżenia się do Boga.

Będą takie Msze, w których nie doświadczymy niczego, żadnego cudu, wyjdziemy z Niej i nic się nie zmieni – wrócimy do domu, a tam znowu kłótnia z żoną, mężem czy dziećmi, jakieś fochy, wypominania i przykre słowa. Może wrócimy i wcale nie minie nam troska o naszą pracę czy obowiązki szkolno-studenckie. Może wrócimy i dalej będziemy mieć kiepskie samopoczucie. Ale nie każde nasze spotkanie w życiu od razu owocuje: nie po każdym spotkaniu chłopaka i dziewczyny, stają się przyjaciółmi, nie po każdej godzinie pracy człowiek cieszy się, że ma pracę. Są sytuacje, w których po prostu trzeba być, żeby kiedyś coś się rozwinęło. Przy Eucharystii warto wiedzieć, że nawet to, że teraz nic nie czuje, nic mi Ona nie daje, nie znaczy, że nie da mi później. Trzeba tylko otwartego serca i chęci zbliżenia się do Boga, a nie handlu i chęci zaspokojenia swoich potrzeb. Panie Jezu, pomóż mi trwać w Eucharystii i Ją kochać! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu zwykłego! +

2 thoughts on “17 niedziela zwykła – jak z tą Mszą?

 1. Eucharystia=Msza św
  Czy Eucharystia=Komunia święta
  Czy Eucharystia=Liturgia Eucharystycznej
  Czy Eucharystia=Najświętszy Sakramentu Ołtarza
  Jak to jest?

  1. Jacku!
   Eucharystia to nie definicja. Eucharystia to rzeczywistość, bardzo bogata, dlatego nie można postawić w niej znaku równości (=).
   To wszystko co napisałeś nie jest sobie przeciwne, wręcz przeciwnie pokazuje fenomen Eucharystii z różnej perspektywy i akcentów.
   Pozdrawiam
   ks Damian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *