Uroczystość Trójcy Przenajświętszej – odkrywać Boga

on

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej:

Pwt 4,32-34.39-40 Ps 33 Rz 8,14-17 Mt 28,16-20

Kończymy miesiąc maj, a przed nami czerwiec. Jest on poświęcony kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dzięki św. Małgorzacie Marii Alacoque bardzo rozwinął się kult do Serca Jezusowego. W tym miesiącu popularne są nabożeństwa z Litanią do Serca Pana Jezusa, które jest skarbnicą łask. Do mnie przemawia fakt bliskości Serca Jezusa wobec każdego człowieka. Św. Jan podczas Ostatniej Wieczerzy spoczywał na piersi Jezusa, czyli bardzo blisko Serca Jezusa. O taką bliskość wobec Jego Serca modlę się w tym miesiącu!

Dzisiejsza Ewangelia jest dla nas. Zatem jestem wezwany dzisiaj do korzystania z nich i rozwijania ich w swoim życiu: miłości, życia, rozumu i wolnej woli. Jezus sam nam także objawia Trójcę Świętą w dzisiejszej Ewangelii: „Udzielajcie chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Bóg jest jeden w Trzech Osobach. Z matematycznego punktu widzenia, nikt się nie zgodzi, że 1=3. Logika podpowiada inaczej. A jednak. Z punktu widzenia wiary, dzisiaj, w Kościele, obchodzimy tę Uroczystość. Jednego Boga, w Trzech Osobach. Dlatego Bóg tak zwlekał z ogłoszeniem tej nowiny, pokazując w Starym Testamencie siebie, jako Boga Jednego i Jedynego. Wówczas człowiek nie był w stanie przyjąć tej prawdy. Świat był pogański, a wszędzie szerzyło się wielobóstwo.

Ojciec czekał z ogłoszeniem tej wiadomości tak długo, aby człowiek był w stanie ją przyjąć. Czekał do momentu, aż Jezus, Syn Boży, czyli Druga Osoba Trójcy Świętej, będzie na ziemi i zburzy tak wiele logicznych i poukładanych dla człowieka schematów życia. Dziś Jezus mówi: „Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20), burząc w ten sposób kolejne nasze więzienie umysłowe, że Bóg jest tylko w określonym miejscu – Świątyni, i tylko w określonym czasie. Bóg jest zawsze z nami. Zawsze. Zawsze z nami jest Ojciec, zawsze z nami jest Syn, zawsze z nami jest Duch Święty. Nie wierzymy w trzech bogów którzy są sobie równi. Wierzymy natomiast w Jednego Boga, który jest w Trzech Osobach.

Dla wielu jednak to wyznanie, Bóg jest Jeden w Trzech Osobach, nie ma większego znaczenia. W codziennym życiu niewiele to zmienia. Dlaczego? Bo mamy wiele pomysłów na Boga: Bóg jest taki, albo inny, Bóg zrobi tak albo tego nie robi. Jakby jesteśmy ekspertami od Boga. Tymczasem ta Uroczystość pokazuje, że my Boga odkrywamy, a nie sobie Go wymyślamy. Bóg sam chciał do nas przyjść i pokazać, Kim jest. Chrześcijaństwo to nie wymyślanie prawd o Bogu, ale ich odkrywanie i przyjmowanie. Codziennie robimy ten sam znak krzyża: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Kiedy ostatni raz zdziwiliśmy się, zastanowiliśmy się, że akurat w taki sposób robimy znak krzyża? Jesteśmy do niego przyzwyczajeni, tymczasem, mamy się nim zafascynować. Dziś fascynujmy się Bogiem na nowo, ciągle na nowo. Boże, pomóż mi odkrywać Ciebie, fascynować się Tobą! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu zwykłego! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *