Zesłanie Ducha Świętego – obfitość Ducha

on

Liturgia Słowa 8 niedzieli Wielkanocy, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:

Dz 2,1-11 Ps 104 1 Kor 12,3b-7.12-13 J 20,19-23

Dziś w Kościele obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która zamyka okres Wielkiejnocy. Inaczej nazywamy tę Uroczystość Pięćdziesiątnicą. Duch Święty zstępuje, aby dać nowe życie. Dziś warto też wiedzieć, że za pobożne i publiczne odmówienie hymnu: O Stworzycielu Duchu przyjdź można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami. Wraz ze św. Janem Paweł II prośmy: niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus czytamy: „Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!” (J 20,22). Może znane jest takie porzekadło? Jak dają to bierz, jak biją to uciekaj. Jezus dał Apostołom Ducha Świętego. Mówi weźmijcie. Jest On na wyciągnięcie ręki. Jednym z kłamstw złego ducha o Bogu jest to, że Bóg jest daleki. Tymczasem Jezus mówi, weźmijcie. Ojciec w Jezusie i w Duchu Świętym staje się nam szczególnie bliski. A przez bliskość chce zmieniać nasze życie. Nieraz mówimy, że jakaś osoba nas nie rozumie, bo jest daleko, bo nie widzi naszego życia, bo jest daleko i nie zna naszych reali. Ojciec chce być tak blisko nas, że w Jezusie dając nam Ducha Świętego, zaprasza nas do specyficznego rodzaju życia, bo jest to życie w obfitości. Jak wygląda takie życie, życie w obfitości?

Obfitość. Greckie słowo perisson, oznacza bardzo wysoko, ponad miarę, więcej niż się spodziewamy i przewidujemy. Jezus obiecuje nam lepsze życie niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. I to pewnie rozbudza nas i nasze pragnienia. Bo pojawią się pragnienia odnośnie domu z przepychem, drogich samochodach, większej ilości pieniędzy, cudownych wycieczkach po świecie, wyjątkowych gadżetach itd. Ale moment moment. Jezus nie mówił nam o tym, że zamożność, prestiż czy status społeczny to priorytety naszego życia. Popatrzcie, wielu z wierzących, to nie są ludzie, którzy są na listach najbogatszych ludzi świata czy najbardziej wpływowych. Życie w obfitości odnosi nas do życia wiecznego. My w Duchu Świętym to życie możemy otrzymywać i tak przeżywać życie.

Możemy brać do siebie innego ducha, ducha tego świata. Ten świat nam podpowie inne rzeczy, inne wartości, aniżeli Jezus. Dla świata będzie liczyło się to co tu i teraz: pozycja, interesy, oszczędności, relacje, wygody. Tylko, nie zostaliśmy stworzeni tylko i wyłącznie dla tego świata, nie zostaliśmy stworzeni, aby tutaj żyć wiecznie. Zostaliśmy stworzeni do wielkości, stworzeni do innego życia. Co wobec tego tutaj, na ziemi? Czy mamy myśleć tylko o przyszłości? Tutaj na Ziemi Duch Święty ma pomóc odmieniać nam nasze myślenie: pomóc odpuścić wtedy, gdy się zorientujemy, że pędzimy za życiem tutaj, bogactwem na ziemi, ma pomóc nam machnąć ręką na gonitwy i bitwy o stołki, ale ma nas jednocześnie wspomagać w tym dążeniu, żeby życie tu było godne, radosne, szczęśliwe. Otrzeźwiaj nas Duchu Święty, byśmy mogli poznawać, co jest światowe a co Boże i wybierać życie w obfitości. A co Słowo, Jezus, mówi dzisiaj do Ciebie?

Błogosławionej niedzieli i czasu Wielkanocnej radości! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *