3 niedziela Wielkanocy – drogami Zmartwychwstałego

on

Liturgia Słowa 3 niedzieli Wielkanocy:

Dz 3,13-15.17-19 Ps 4 1 J 2,1-5a Łk 24,35-48

Dzisiaj Kościół Katolicki obchodzi bardzo ważny dzień, mianowicie XIII Dzień Biblijny, w którym hasłem przewodnim jest wezwanie: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Pismo Świętem jest fundamentem na drodze wiary. Bez niego człowiek w wierze się pogubi. Korzystajmy z niej codziennie. Nie zaniedbujmy relacji z Pismem Świętym.

Dzisiejsza Liturgia Słowa przypomni nam jak żyć nowością życia. Krąży ono wokół 3 problemów dziś. „Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba” (Łk 24,35) oraz „Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24,48). Dziś reszta uczniów słyszy świadectwo dwóch uczniów i dalej nie uwierzyli Apostołowie. Świadectwo uczniów, świadectwo kobiet i dalej wielu ma problem z uwierzeniem w Jezusa. Ale po Zmartwychwstaniu Chrystusa, doświadczając Jego Zmartwychwstania, nie możemy tego zatrzymywać dla siebie. Jeżeli Jezus we mnie faktycznie Zmartwychwstał, to mam się Nim dzielić. Z kim podzieliłem się ostatnio swoją wiarą?

Drugi wyznacznik to Słowo Boże. „Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach. Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma” (Łk 24,44-45). Jezus wyjaśnia uczniom Pismo Święte. Uczniowie mieli luki w pamięci, nie pamiętali wszystkiego, ale w Słowie Bożym, Bóg przekazuje nam wszystko, co jest potrzebne nam na drodze wiary. Gdy pamięć nas zawodzi, trzeba do Pisma sięgać i sobie przypominać. Tak jak sięgamy do starych listów miłosnych, choć dzisiaj wiele osób sięga do SMSów, wraca do nich ale też do zdjęć z dzieciństwa. One nam przypominają, utwierdzają nas w prawdzie. Słowo Boże jest warte tego, aby siąść przy nim codziennie. Jest warte naszego wysiłku. Kiedy ostatni raz poświęciłeś czas na Słowo Boże?

Trzecia wskazówka: „Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich” (Łk 24,42-43). Wcześniej było o łamaniu chleba, teraz kolejny posiłek. Eucharystia to uczta, duchowy posiłek dla wierzących. Od początku chrześcijanie przez Eucharystie uczestniczą w zwycięstwie Jezusa przez Eucharystię. Mimo pandemii, różnych restrykcji, łatwo jest zapomnieć o Eucharystii, a bez niej nie ma wiary. Jeżeli ktoś chce poważnie przeżywać wiarę, dorośle, to trzeba zadbać o to spotkanie – Eucharystię, Mszę. Każdej niedzieli. Tak, jak dbamy o nasze spotkania podczas świąt, urodzin, imienin, tak samo i to spotkanie, duchowe, z Jezusem, nie może być zaniedbane. Panie Jezu, prowadź nas drogami Zmartwychwstania! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu Wielkanocnej radości! Niech Zmartwychwstały dodaje sił!

One thought on “3 niedziela Wielkanocy – drogami Zmartwychwstałego

  1. Tak jest. Dziś łatwo zapomnieć o Eucharystii. Strach i lęk to domena ludzi słabej wiary. Spotkanie z Jezusem nie może być zaniedbane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *