6 niedziela zwykła – prawdziwa miłość

on

Liturgia Słowa 6 Niedzieli zwykłej:

Kpł 13,1-2.45-46 Ps 32 1 Kor 10,21-11,1 Mk 1,40-45

Przeżywamy Tydzień Trzeźwości w Kościele w Polsce pod hasłem: „trzeźwością pokonywać kryzys”. Problem alkoholu wśród dzieci wzrasta. To czas, aby ściślej przypatrzeć się swojemu podejściu do spraw wolności i uzależnienia, zwłaszcza alkoholu. Pamiętajmy w modlitwach o osobach uzależnionych i współuzależnionych. Także zbliża się przed nami Środa Popielcowa i obrzęd posypania głów popiołem. Nie zaniedbajmy tego czasu, szczególnej troski o swoją wiarę! Dziś są także Walentynki, módlmy się, abyśmy prawdziwie kochali.

Dzisiejsza Liturgia Słowa bardzo odpowiada charakterowi dzisiejszego dnia – Walentynkom. Walentynki kojarzą się nam z wersją życia typu love story, romantycznymi spacerami za rękę, wyznawaniem sobie miłości, obdarowywaniem serduszkami czy różami. Taka wersja walentynek całkowicie filmowa. Tymczasem Jezus w te Walentynki, uczy nas dzisiaj czegoś zupełnie innego. Jaka jest miłość Jezusa? Jezus: „zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: Chcę, bądź oczyszczony!” (Mk 1,41). Skupmy się dzisiaj na 3 rzeczach:

a) Miłość to kontakt, realny, prawdziwy, a nie wirtualny. Jezus nie spotkał się z nim przez kamerkę, na Skypie, czy messenger. Ale owszem, wtedy tego nie było. Ale Jezus nie spotkał się z trędowatym przez pośredników. Spotkanie było osobiste. Bo miłość to spotykanie się w rzeczywistości. Wszystkim nam, w tym czasie, w zasadzie od marca poprzedniego roku, grozi to jedno – relacje wirtualne. A to nie są prawdziwe relacje, one zawsze będą ubogie, nie dadzą tego, co daje spotkanie w rzeczywistości. Wirtualne życie to pseudo życie, w wersji demo i light. Nie da Ci tyle wspólny posiłek jedzony przy rozmowie telefonicznej, jak jedzony w rzeczywistości z drugą osobą obok nas. Nie da Ci tyle rozmowa przez telefon nawet spacerując, co wspólny spacer i rozmowy z drugą osobą. To druga osoba obok nas pomaga nam poczuć się jak człowiek.

b) Miłość to postawa, o której świadczą słowa i gesty. Jezus dokonał jednego i drugiego. Nie tylko odezwał się do trędowatego, ale jednocześnie złapał go za rękę. W wielu relacjach brakuje nam jednego i drugiego. Owszem, pamiętamy, jak Mama czy Tato dali nam cukierki, zbudowali wieżę, byli z nami na wycieczce, ale można pamiętać przy tym brak słów: kocham Cię, jesteś dla mnie ważna, jestem z Ciebie dumny. Można pamiętać róże od swojego chłopaka czy męża, a zapomnieć jak brzmi i znaczenie słowa: kocham Cię. Miłość to słowa i gesty. Gdy połączymy jedno i drugie wtedy dochodzi do uzdrowienia człowieka. A każdy z nas nosi w sobie swoją biedę i rany w miłości.

c) Miłość to pragnienie dobra. To ostatnia wskazówka na dziś. Pragnienie dobra, ale nie może ono prowadzić przez zło. Są pary, które przez wspólny związek przestały się modlić, chodzić do Kościoła, a zaczęły żyć w grzechu. Są pary, które przez to, że pragnienie dobra tłumaczą egoizm albo narcyzm, a to jest to mylne. Miłość to pragnienie dobra. Warto w swoich relacjach popatrzeć, czy ja pragnę dobra dla drugiej osoby? Bo nie powiedzą tak o sobie młodzi, którzy mieszkają przed ślubem ze sobą, albo związek w którym co tydzień do spowiedzi się chodzi. Miłość szuka dobra, a nie zła i grzechu.

ludzie zewsząd schodzili się do Niego” (Mk 1,45). Ludzie sami zaczęli się schodzić. Każdy człowiek ma w sobie pragnienie prawdziwej miłości, obojętnie czy ma się lat 60, 45 czy 30. Każdy potrzebuje prawdziwej miłości, mimo że czasami ciężko ją zrozumieć czy odkopać w sobie. Uczmy się od Jezusa tej prawdziwej miłości i nią żyjmy. Panie Jezu, udzielaj mi prawdziwej miłość, kształtuj ją we mnie i pomóż nią żyć codziennie. A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj do Ciebie?

Niech Pan błogosławi na ten (nie)zwykły czas!! +

One thought on “6 niedziela zwykła – prawdziwa miłość

  1. Pięknie wyjaśnione i wskazane czym jest prawdziwa miłość i co jest w niej najważniejsze. Bardzo dziękuję księdzu. Przyda się ten artykuł nie jednej młodej osobie czy zakochańcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *