Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Duchu przyjdź!

on

Liturgia Słowa 8 niedzieli Wielkanocy, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:

Dz 2,1-11 Ps 104 1 Kor 12,3b-7.12-13 J 20,19-23

W dniach 8-12 lipiec br. w Dębowcu obok Jasła będą odbywać się kolejne, Saletyńskie Spotkania Młodych. Wiele różnych miejsc organizuje takie spotkanie dla młodych, ale tak naprawdę dla wszystkich. Warto się zainteresować się takimi spotkaniami i w nich uczestniczyć.

Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli to przypomnienie o tajemnicy Zesłania Ducha Świętego. Ta uroczystość jest opisana w Piśmie Świętym i od samego początku jest obecna w Kościele. Jest szczególnie ważna, co podkreśla, że w wielu parafiach organizowana jest Wigilia Zesłana Ducha Świętego oraz nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Od zawsze Kościół wierzył i wierzy, że ta Uroczystość przywraca życie chrześcijan.

Znajdujemy się bowiem w Wieczerniku: „wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami” (J 20,). Dzisiejsza Uroczystość łączy się ze Zmartwychwstaniem Jezusa. Zamyka okres Wielkanocy, dlatego Kościół przypomina nam, że dar Ducha Świętego to dar od Boga Ojca i Jezusa Zmartwychwstałego. Wieczór to czas, gdy zachodzi już słońce. Dla nas w większości ma miłe skojarzenia. Na jesień bądź w zimie lubimy siąść pod kocem przed telewizorem lub książce i popijać herbatkę, relaksując się. Na wiosnę czy w lecie lubimy usiąść na balkonie czy przez domem / na działce, gdy słońce zachodzi i jest ciepło, napawając się obrazem i przyrodą. Dla Żydów wieczór przypominał, że zaczyna się pora szczególnego działania złego ducha. Wieczór i noc były bowiem symbolem złego ducha. W takim momencie przychodzi Jezus.

Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego” (J 20,). Gdy Apostołowie byli pogrążeni w strachu i lęku, gdy pora wieczorowa przypomina o działaniu złego ducha, Jezus staje i daje Ducha Świętego. Strach i lęk Apostołów podkreślają działanie złego ducha. Dlatego Jezus wybiera ten moment dnia na przekazanie Ducha Świętego. Mógł to zrobić rano czy w południe, ale znak wieczora to znak, że zamiast żyć w działalności złego ducha, to mamy żyć w obecności Ducha Świętego. Gr. labete, od czasownika lambano, oznacza wziąć, jako jednorazowy akt, ale także brać, przyjmować. Duch Święty jest darem, darmowym. W różnych płaszczyznach życia zły duch zdobywa jakieś swoje miejscówki i chce nami rządzić. To nie jest duch, z którym mamy współpracować. To nie on ma nas prowadzić. Jezus nam daje kogoś innego: Ducha Świętego.

Duch Święty to prezent. Ale jak każdy prezent, potrzeba go rozpakować, inaczej będzie nieużyteczny, czasami do tego potrzebne są nożyczki, aby coś porozcinać z pudełka. Duch Święty też musi być rozpakowany. W jaki sposób? Modląc się do Niego. Każdy prezent jaki dostaniemy ma nam pomóc, ale by pomógł trzeba go używać. Jest to charakterystyczne dla Odnowy w Duchu Świętym, ale wołanie o Ducha Świętego powinno być codziennym wołaniem w modlitwie. Dzisiaj Kościół prezentuje nam chociażby modlitwę: Sekwencję do Ducha Świętego, Hymn do Ducha Świętego, Litanie do Ducha Świętego. Modlitw jest wiele, bo każdy z nas jest inny i potrzebuje osobistej formy. Codziennie modlę się do Ducha Świętego, codziennie. A Ty? Duchu Święty, przyjdź… A co Jezus mówi dziś do Ciebie?

Błogosławionej niedzieli i czasu Wielkanocnej radości! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *