Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – zanurzyć się w Duchu

on

Liturgia Słowa 8 niedzieli Wielkanocy, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego:
Dz 2,1-11 Ps 104 1 Kor 12,3b-7.12-13 J 20,19-23

Wczoraj w diecezji rzeszowskiej była ważna uroczystość. W sobotę na Mszy Św. ksiądz biskup Jan Wątroba wyświęcił na prezbiterów 6 diakonów. Dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego celebrują oni pierwszą swoją Mszę św. Polecajmy ich w naszych modlitwach. Dzisiaj jest także ważna Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwaną czasami Pięćdziesiątnicą. Jest ono związane ze Uroczystościami Żydowskimi, tzw. Pięćdziesiątnicą, która była świętem zbiorów, coś jak nasze dożynki. Zamykała ona wtedy uroczystości związane z Żydowską Paschą. W Kościele katolickim także zamyka ona cały okres Paschalny, jest bowiem ona dopełnieniem i pełnią całego misterium Paschalnego.

Cała dzisiejsza Liturgia Słowa przypomina nam o największym darze Ojca i Syna, czyli o Duchu Świętym. Dzisiaj  Dzisiaj właśnie celebrujemy Zesłanie Ducha Świętego. Centrum jest Ewangelia, a jej centrum to słowa: „tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” (J 20,22-23). Jezus tchnął na Apostołów. To grecki czasownik emfysao, oznacza tchnienie, powiew życia. W Nowym Testamencie występuje on tylko w tym miejscu, ale w Starym Testamencie pada w dwóch miejscach: stworzenie człowieka (Rdz 2,7) i ożywienie obumarłych kości (Ez 37,9). To tchnienie Jezusa jest tchnieniem ożywiającym, dającym nowe życie. Do dziś Apostołowie byli jakby umarli, bez życia, puści w środku. Czasami by coś napełnić i by tego nie zepsuć trzeba coś oczyścić do końca. Popatrzmy na nasze rzeczy w domach, gdy kobieta idzie i chce smażyć na patelni rybę to musi z niego usunąć poprzedni osad czy olej. Nie będzie piekła w tym samym oleju boczku, ryby, jajecznicy czy warzyw. Jedno popsuje smak drugiego. Trzeba wyczyścić do zera wszystko. Apostołowie tak zostali wyczyszczeni, teraz potrzebują tylko jednego, daru Ducha Świętego.

Mimo, że Apostołowie żyją, jedzą, chodzą oni są nieżywi. Apostołowie żyli dopóki Jezus żył, ale z Jego śmiercią umarli i oni. Jezus daje im Ducha Świętego, aby dać im nowe życie. Dlaczego to jest takie potrzebne? Duch Święty ma różne symbole, jednym z nich jest woda żywa. A w wodzie można się zanurzyć. Warto, a nawet jest to potrzebne. Jak ryby, które gdy są zanurzone, a piorun uderzy w wodę i ryby nie umrą, tak samo my, jak będziemy zanurzeni w Duchu Świętym, obojętnie jak nas uderzy zły duch, przeżyjemy. Masz więc spore szanse, że zostaniesz porażony, gdy pływasz w czasie burzy, ale ryby mogą czuć się bezpieczne.

Duch Święty jest takim przewodnikiem, On nam pozwala połączyć się z Jezusem, daje nam życie, jak woda rybom. Jezus ma wyczucie czasu i miejsca, bo przychodzi z Duchem Świętym do Apostołów, którzy mieli „drzwi zamknięte z obawy przed Żydami” (J 20,19). Duch Święty, którego otrzymują zmienia ich życie. Opisuje to później św. Łukasz w pierwszym czytaniu, bo Apostołowie „zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów (…) i zdumieli się, bo każdy słyszał jak przemawiali w jego własnym języku” (Dz 2,4-6). Duch dał im takie życie, że zaczęli głosić Jezusa. Zupełnie ich odmienił. Tak samo Duch Święty ma nas odmieniać. By tak było, trzeba być w Nim zanurzonym. Jak to się dzieje? Gdy modlimy się do Ducha Świętego i słuchamy Jego natchnień. Codzienna nasza modlitwa ma być przepełniona wołaniem o Ducha Świętego, nawet krótkim wezwaniem czy westchnieniem, a to pomoże nam być wyczulonym, jak żyć wg Jego natchnień.

Oczywiście, jako ludzie możemy jednak przyjąć i inną postawę. Jezus tchnął na Apostołów i im dał. Dziś trzeba zobaczyć jakiego ducha ja jednak biorę. Jezus daje Ducha Świętego, a my możemy brać ducha tego świata, który jest zupełnie inny od Ducha Świętego. Warto zobaczyć, że nam chrześcijanom zagraża dziś:

 • duch rutyniarstwa i zamknięcia w schematach, który blokuje nas na nowość życia, na pewne zmiany i zaskoczenie. Człowiek wtedy tak jest przyzwyczajony do swojego życia, że nie pozwala na nic nowego,
 • duch materializmu i tymczasowości, który nie pozwala nam w Bogu zobaczyć Boga, tylko w czymś innym. Zasłania i zastępuje Boga tym co tu, na ziemi, pozbawiając nas patrzenia w niebo. Łatwo wtedy jest nam wszystko sobie zmieniać, wybierać, bo musi pasować do swojej układanki życia
 • duch wygodnictwa, bo po co się męczyć w walce duchowej? Po co walczyć o niebo? Wytrąca nas z walki, niby uspokajając, a tak naprawdę usypiając nas. Bóg ma za nas zrobić wszystko, niech On się męczy, a ja mogę robić co mi się podoba. Złe podejście, które po cichu i powolutku pozbawia wiary.

Duch Święty działa inaczej. Duch Święty potwierdza, że Jezus prawdziwie zmartwychwstał, wstąpił do nieba i jest stale przy nas obecny, a On sam kontynuuje dzieło Jezusa na ziemi prowadząc nas do zbawienia. Duch Święty jest Osobą Bożą, On nam udziela swoich darów, z których jednak nie często korzystamy. Jednak to w Nim trzeba się zanurzyć, aby odnaleźć życie. Niech zwieńczeniem będzie modlitwa (kliknij tutaj). Duchu Święty, zstąp na mnie i odmień moje serce! A co Słowo, Jezus, mówi dzisiaj do Ciebie?

Błogosławionej niedzieli i czasu Wielkanocnej radości! +

2 thoughts on “Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – zanurzyć się w Duchu

  1. Zapraszam do szerszej dyskusji, a nie rzucanie hasłami, które nic nie wnoszą, poza ocenianiem innych. Liczę na sensowne argumenty do sensownej rozmowy i do tego zapraszam w wersji mailowej.

   Pozdrawiam, z Bogiem +
   X.Damian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *