32 niedziela zwykła – żyjesz?

on

Liturgia Słowa 32 Niedzieli zwykłej:

2 Mch 7,1-2.9-14 Ps 17 2 Tes 2,16-3,5 Łk 20,27-38

1-11-listopadPrzed nami 11 listopada, Święto Niepodległości. Szczególny dzień, który przypomina nam, Polakom, o naszej przynależności do Ojczyzny. To dzień, w którym powinno się dziękować za bohaterów walczących o wolność nas, modlić się za nasz kraj oraz budzić w sobie ducha patriotyzmu, chociażby przez taką prostą rzecz, jak wywieszenie flagi.

2-zycieLiturgia Słowa dzisiejszej niedzieli przypomina, że niebo jest naszym domem. Na początku Jezus rozmawia z saduceuszami. Nie cieszyli się oni dobrą sławą, nie wierzyli bowiem w zmartwychwstanie czy w istnienie aniołów i interesowali się tylko Pięcioksięgiem. Byli elitą Jerozolimy, mniej lubianą przez lud, ale bardziej docenianą przez Rzym z racji ich uległości i tendencji pro hellenistycznych, nowatorskich. Przychodzą do Jezusa, aby Go ośmieszyć. W ich postawie widać, że są bardzo zgrabnymi politykami. Zadają pytanie: „Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną?” (Łk 20,33). Mimo, że nie wierzą w zmartwychwstanie i nie chcą rozmawiać o tym z czym mają problem, pytają o to, co jest tak naprawdę drugorzędne. W ich postawie łatwo się odnaleźć. Łatwo nam wpaść w to co nieistotne w wierze – wygląd Kościoła, składki, grupy duszpasterskie czy inicjatywy, przez co sami gubimy istotę wiary. Lubimy rozmawiać często o rzeczach błahych, dodatkach. Ich problemem jest to, że są mało ważne. Dom, aby był mocny, dobry musi być na mocnych fundamentach, reszta to konsekwencja. Z życiem jest podobnie, trzeba się zająć fundamentami, aby reszta była dobra. A co jest fundamentem?

3-modlitwaJezus odpowiada na tę wątpliwość, wskazując, że Bóg jest: „Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją” (Łk 20,37b-38). Związek Boga z tymi patriarchami jest wieczny i osobisty. Abraham był przyjacielem Boga, jak i jego potomkowie. Ludzie mogą utracić przyjaciół z powodu śmierci i tak się dzieje, każdy z nas to obserwuje. Ale Boga to nie dotyczy. Bóg jest wieczny, żyje cały czas! Tak więc wynika stąd, że On dał umarłym życie. Oni pewnego dnia będą mieli udział w życiu zmartwychwstałym w pełni, które zapoczątkował Jezus – Mesjasz. Bez Jezusa nie ma zmartwychwstania. To jest najważniejsze w wierze – relacja z Bogiem, która daje życie. To nie może być jak z klubem piłkarskim – kibicujemy przed TV, cieszymy się gdy jest dobrze, ale nie uczestniczymy w jego życiu. Jesteśmy tylko fanami. W wierze liczy się życie relacji, poświęcony czas, otwartość. W wierze jak nie ma relacji to nie ma życia.

4-niebo-domDlatego Jezus dalej podkreśla w Ewangelii: „Ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić” (Łk 20,35). W perspektywie nieba, nasze życie będzie inne. Tam będzie się liczył nasz związek z Bogiem. To zmartwychwstanie to nie jest ożywienie truposzów lub zombiaków czy zbudzeniem śpiochów, zmartwychwstanie to wprowadzenie nas w inne życie. Jakie ono będzie? Jezus mówi: „są równi aniołom i są dziećmi Bożymi” (Łk 20,36). Tam będzie się liczyło to, że Bóg jest naszym Ojcem. A jak wiemy, dzieci są podobne do swoich rodziców. Tam więc też będziemy podobni do Boga, święci, doskonali, żywi, osobowi… Panie Jezus otwieraj mnie każdego dnia na relacje z Tobą, dawaj mi w niej życie! A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Dużo mocy i siły, aby każdego dnia żyć Bogiem i z Bogiem! +

One thought on “32 niedziela zwykła – żyjesz?

  1. Bóg mówi mi, żeby z NIM porozmawiać, znaleźć chwilę ciszy i porozmawiać z Nim. Nie we wspólnocie, nie w jakimś podniosły wydarzeniu, mowi, żebym sama do Niego przyszła i skupiła się na Nim, a nie na emocjach czy jakimś wielkim wydarzeniu, żeby forma nie przerosła treści. Zapraszam mnie, żebym przyszła do Niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *