9 niedziela zwykła – wierność i szacunek

on

Liturgia Słowa 9 Niedzieli zwykłej:

1 Krl 8,41-43 Ps 117 Ga 1,1-2,6.10 Łk 7,1-10

1 - kard WyszyńskiWczoraj przeżywaliśmy 35 rocznicę śmierci sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wielkiego Polaka, obrońcy narodu Polskiego oraz czciciela Najświętszej Maryi Panny. Jego proces beatyfikacyjny toczy się, a pomocą w tym jest potwierdzenie cudu za jego wstawiennictwem na kobiecie cierpiącej na raka tarczycy, która została uzdrowiona 14 marca 1989 r. Do dzisiaj jest zdrowa. Módlmy się o jak najszybsze wyniesienie kard. Wyszyńskiego do chwały ołtarzy.

2 - Jezus życieA dzisiaj Liturgia Słowa wzywa nas do wierności Ewangelii. Choć początkowo w Ewangelii Jezus zaskakuje nas przez postawienie nam za wzorzec setnika, poganina, który prosi Jezusa o uzdrowienie syna. Jezus mówi o nim: „Tak wielkiej wiary nie znalazłem nawet w Izraelu” (Łk 7,9). Jezus stawia nam poganina za wzór. Po co to robi? Chyba każdy by się zdziwił, gdyby nagle do Kościoła katolickiego przyprowadzić buddystę czy muzułmanina, albo protestanta i gdyby ksiądz postawił ich za wzór. Mogłoby wówczas zrodzić się mylne zrozumienie, że to ich wiara jest właściwa. Tymczasem chodzi tylko o pokazanie pewnych mechanizmów czy zachowań, które warto przenieś na swój grunt. To trochę tak, jak z gotowaniem. Każdy kucharz gotuje po swojemu, ale zawsze może coś u innego podpatrzeć, żeby zastosować u siebie, żeby jego klientom lepiej smakowało. Ale to on cały czas gotuje. W wierze podobnie, wyznając swoją wiarę możemy przenieść jakiś wzór do nas i starać się realizować Ewangelię i jej zasady używając takiego sposobu.

3 - wiernośćAle jak przestrzega św. Paweł w drugim czytaniu: „Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. Innej jednak Ewangelii nie ma” (Ga 1,6-7). Paweł podkreśla, że nie ma innej Ewangelii, czyli Dobrej Nowiny. Paweł podkreśla, że jest jedna, prawdziwa Ewangelia. Rewelacyjnie Paweł to podkreśla w dalszych słowach, że „gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy – niech będzie przeklęty” (Ga 1,8), bo nie ma innej Ewangelii. Nawet on sam, głosiciel dobrej nowiny, on „apostoł nie z ludzkiego ustanowienia czy zlecenia, lecz z ustanowienia Jezusa Chrystusa i Boga Ojca, który Go wskrzesił z martwych” (Ga 1,1) czy anioł Boży, gdyby głosili inną Ewangelię, niech będą wyklęci. Wyklęci tzn. pozbawieni szansy na przebywanie z Bogiem w wieczności; tzn. być skazanym na piekło. Bo dla nikogo z nas nie ma innej opcji, nie ma innej Ewangelii, jak Ewangelia Jezusa. Owszem, jest ona trudna, jest wymagająca, ale daje pełnię szczęścia.

4 - bliżej JezusaDzisiaj można zauważyć, jak w każdym czasie, że każdemu z nas szatan chce poprzestawiać myślenie i proponuje inną ewangelię, inne zasady życia. Luzackie, niektórzy nazywają je lewackie. Mamy masę takich przykładów, masę bagien i dołów które nam świat proponuje. Szatan wykorzysta wszystko, by nam przekręcić rozumienie Ewangelii: psychologię, socjologię, medycynę, ekonomię, politykę, pedagogikę To kłamstwo szatana, który pragnie jednego – naszej zguby. Nikt normalny przecież nie łączy musztardy z czekoladą, bo wie co go będzie czekać. Problemy żołądkowe murowane. Tak samo w wierze, nie można łączyć Jezusa i szatana, bo się przegra. Jaką więc postawę przyjąć? Postawę setnika, który mówi dzisiaj: „Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój (…) Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony” (Łk 7,6-7). Te słowa występują także w każdej Eucharystii. W tym momencie ukazują one prawdziwą pokorę i skruchę wobec Boga. Wiara człowieka wyraża się w uczestnictwu w Eucharystii. Te słowa występują bezpośrednio przed Komunią Świętą, przed zjednoczeniem z Bogiem. Prawdziwe zjednoczenie z Bogiem dokonuje się w pokorze i skrusze człowieka…

5 - szacunekI to zjednoczenie z Jezusem ma prowadzić dalej. Do tego, co słyszeliśmy w Ewangelii: „starszyzna żydowska (…) zjawiła się u Jezusa i prosiła Go usilnie: «Godzien jest, żebyś mu to wyświadczył – mówili – miłuje bowiem nasz naród i sam zbudował nam synagogę»” (Łk 7,3-5). Ci ludzie wydali o setniku dobre świadectwo, mimo, że był on poganinem. Wydali dobre świadectwo, bo musiał on dbać o powierzonych sobie ludzi, mimo różnic religijnych, społecznych, mentalnych. Ludzie widzieli, że żyje on w zgodzie, że walczy o miłowanie Boga i bliźniego. On żył w zgodzie z sumieniem. Szacunek, jaki sobie wzajemnie okazujemy otwiera serce drugiego człowieka. Szacunek pomaga nam zdobyć sobie przyjaciół. Ile byłoby mniej w nas złości , gniewu, zazdrości, gdyby w naszych relacjach był szacunek. Szacunek wobec odmienności płci, wieku, zadań, pracy… Ile wtedy Bóg mógłby w nas zdziałać… Czasami szukamy dlaczego coś nam nie wychodzi w relacjach czy w wierze. Jak będzie szacunek wobec innych, wobec Boga, wobec siebie pojawi się wiara, którą dzisiaj pokazuje nam Jezus. Panie, czyń nas ludźmi szacunku, Eucharystii i głębokiej wiary. A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Doświadczania Boga w codzienności! +

3 thoughts on “9 niedziela zwykła – wierność i szacunek

 1. Dlaczego sernik najpierw prosi by Jezus przyszedł do jego domu, a pozniej, gdy Jezus jest już u celu, wysyła przyjaciół i mówi, by nie przychodził?

   1. Myślę, że dlatego, że setnik wykazał już swoją wiarę w Jezusa, jako Boga. Pokazał swoją niegodność, jako człowiek, aby przyjąć Boga. A Jezus to podkreśla, pokazując go za wzór – wiara w Jezusa, który działa, nawet na odległość.

    Pozdrawiam, z Bogiem +
    X. Damian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *