2 niedziela zwykła – porzuceni, a jednak znalezieni…

on

Liturgia Słowa 2 niedzieli zwykłej:

Iz 62,1-5 Ps 96 1 Kor 12,4-11 J 2,1-12

1 - BANER_TYDZIEN_MODLITW2016W dniach od 18 do 25 stycznia 2016 r. w Kościele będziemy przeżywali Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9) inspirowanym słowami z 1 Listu św. Piotra (1 P,2-9). Jezusowi zależało na jedności uczniów, dalej zależy. Ten czas jest nam dany po to, aby nie ustawać w pracach i dążeniach mających nas połączyć. Wszystkie działania wesprzyjmy naszą modlitwą.

2 - znalezieni Liturgia dzisiejszej niedzieli zaskakuje. Bóg kładzie nas na łopatki. Trafia w nas określeniami: „Nie będą więcej mówić o tobie „Porzucona”, o krainie twej już nie powiedzą „Spustoszona„” (Iz 62,4a). Wielokrotnie przecież człowiek czuje się samotny, porzucony, zostawiony. Brakuje nam często prawdziwych przyjaciół, którzy nie będą nas osądzać, oceniać, upominać, ale nas po prostu wysłuchają, będą przy nas w trudnych momentach czy brakuje nam bliskości w rodzinach, bo łatwo starszym siąść przed TV czy młodszym zamknąć się przed kompem czy ekranem swojego telefonu. I odczuwamy często pozostawienie przez wszystkich, a tak bardzo chcielibyśmy posiedzieć z kimś, pogadać. I można pomyśleć, że Bóg tak samo nas zostawia. Ale dzisiaj nam pokazuje kim w Jego oczach jesteśmy: „nazwą cię nowym imieniem, które usta Pana oznaczą. Będziesz prześliczną koroną w rękach Pana, królewskim diademem w dłoni twego Boga” (Iz 62,2b-3). Bóg nam pokazuje jak bardzo dla Niego jesteśmy piękni. Częściej to kobiety mają kompleks piękna, a Bóg dzisiaj każdej kobiecie mówi, że dla Niego jesteś najpiękniejsza. A do mężczyzn mówi, że jesteśmy cenni, bardziej niż cokolwiek innego. I dalej: „Raczej cię nazwą „Moje upodobanie”, a krainę twoją „Poślubiona”” (Iz 62,4b). Bóg nas nigdy nie chce opuścić! Bóg nas nigdy nie opuścił. On jest. I jest blisko. Bóg przypomina Ci dzisiaj, że masz być kimś zupełnie innym! Jesteśmy jakby porzuceni, a jednak przez Boga znalezieni.

3 - Jezus pokonuje wszystkoJezus działa. Nie traci czasu. Mówi, dla nas zupełnie nielogicznie, do sług: „Napełnijcie stągwie wodą! (…) Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!” (J 2,7.8). Pierwsza prośba jest jeszcze jakoś do przyjęcia, bo czym trudnym jest napełnienie brudnych baniaków wodą. Ale druga prośba, żeby dać z tych brudnych baniaków wody staroście weselnemu, odpowiedzialnemu za wesele, to jest już odwaga, wręcz szaleństwo. Nie jeden dzisiaj kelner by się wykręcał, chcąc by poszedł ktoś inny. A Jezus wymaga tutaj posłuszeństwa. I cud się dokonał. Całe sytuacja pokazuje, że ważne jest po prostu słuchanie i robienie tego, o co Jezus nas prosi. Dlaczego to jest takie piękne? Bo łatwo wtedy poczuć, że nie jesteśmy sami. Jest nas tak wielu, wielu ludzi walczących o swoja wiarę, o wierność Jezusowi. Wystarczy tylko na siebie popatrzeć i zobaczyć, że Bóg przez takie działanie zbiera nas razem. Wszyscy mamy różne problemy, zmagania, walki życia, ale mamy też Jezusa, który pokazuje, że wszystko jest w stanie rozwiązać. Jezusa, który to wszystko pokonuje!

4 - Bóg zaczyna i kończyI wcale to nie jest jakaś głupota. Popatrzmy na Ewangelię. Sytuacja jest dość znana: wesele, brakuje wina, Jezus na prośbę Matki Maryi interweniuje i wszystko jest dobrze. Impreza uratowana. Bóg interweniuje w życie człowieka. Maryja, zauważywszy brak wina, powiedziała do sług wskazując na Jezusa: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5). Maryja wcale nie podpowiada Jezusowi, co ma zrobić, ale pokazuje życie człowieka. I pozwala Jezusowi działać. Maryja pokazuje nam piękną postawę życia, tzn. mówić Jezusowi o wszystkim i pozwolić Mu działać zgodnie z Jego zamysłem, a nie swoim. Nam, ludziom, akurat to trudne zadanie. Każdy z nas lubi, żeby to Bóg rozwiązał nasze problemy wg naszych schematów. A Maryja dzisiaj milczy, niczym nie kierując. Wtedy, gdy my milczymy, Bóg może więcej mówić, może więcej działać. Bóg to co zaczyna, zawsze kończy.

5 - różne daryNa dodatek, Bóg jest naprawdę hojny w tym co nam daje. Ewangelia pokazuje, że: stągwie „napełnili aż po brzegi” (J 2,7), pomimo różnych miar. Ale każda dostała aż po brzegi. I Jezus przez św. Pawła pokazuje nam, że chce nam dać jeszcze więcej: „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra” (1 Kor 12,4-7). Bóg daje nam różne dary. Niektóre mogą się nam nie podobać, niektóre uważamy może za nieprzydatne. Ale dzisiaj Bóg tłumaczy, aby popatrzeć szerzej. Może akurat Tobie one wydają się błahe, może wydają się w ogóle bez żadnej ceny, ale dla innych są one znakiem Bożej obecności. Może akurat Twój uśmiech, ciepły dotyk, zrozumienie, poświęcony czas, gotowanie, sprzątanie, łatwość tłumaczenia czy cokolwiek innego, wydaje się niczym, a może właśnie komuś ma to pomóc. Bóg na prawdę wie co robi. Na prawdę wie, co nam daje. Tylko trzeba chcieć to przyjąć i robić. Trzeba się tylko dzielić! A co Bóg przez swoje Słowo, szepce do Ciebie? Co mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu zwykłego! +

3 thoughts on “2 niedziela zwykła – porzuceni, a jednak znalezieni…

  1. Bardzo dziękuję za tak mądre i dobitne wyjaśnianie Słowa Bożego. Zawsze czytam i pozostaje to głęboko w moim sercu. Tak, Bóg wie co nas gnębi czego nam potrzeba i działa, tylko my jesteśmy zbyt niecierpliwi. Szczęść Boże.

  2. „Całe sytuacja pokazuje, że ważne jest po prostu słuchanie i robienie tego, o co Jezus nas prosi.” Ciekawe tylko dlaczego Jezus nie robi tego, o co my go prosimy ? Gdy tak czytam te posty, komentarze to dziwię się, jak można tak wierzyć w takie coś, że Bóg jest taki dobry, że tak nas kocha. Że przy nim nigdy nie będziemy samotni, chce dla nas jak najlepiej itd. A to wszystko co się dzieje na świecie, że tak cierpimy to już inna bajka? To już nasza wina?
    Ale z drugiej strony nie raz zazdroszczę, jak można mieć taką wiarę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *