20 niedziela zwykła – nie mądrość tego świata

on

Liturgia Słowa 20 niedzieli zwykłej:

Prz 9,1-6 Ps 34 Ef 5,15-20 J 6,51-58

Od soboty papież Franciszek przebywać będzie w Irlandii na dwudniowej pielgrzymce. Odbędzie się tam także IX Światowe Spotkanie Rodzin. Tematem głównym będzie tam analiza i aktualizacja adhortacji Amoris leatitia. Kościół cały czas szuka nowych dróg pomocy rodzinie, dlatego jako część Kościoła powszechnego módlmy się za papieża i Kościół w Irlandii.

Dzisiejsza Liturgia Słowa dalej kontynuuje temat Eucharystii i jej znaczenia dla człowieka. Pierwsze czytanie przypomni nam, że Eucharystia to dla człowieka szkoła mądrości: „Odrzućcie głupotę i żyjcie, chodźcie drogą rozwagi!” (Prz 1,6). Podobnie podpowie św. Paweł w Liście do Efezjan: „Nie bądźcie przeto nierozsądni” (Ef 5,17) oraz „Baczcie pilnie, jak postępujecie, nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy” (Ef 5,15). Nie chodzi tutaj jednak o mądrość tego świata. Eucharystia jest źródłem mądrości. Spór o tę mądrość widać również w Ewangelii. Czytamy w niej: „Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak?” (J 6,). Jest to jedno z kluczowych pytań w życiu: jak? Często zadawane, zwłaszcza, gdy czegoś nie rozumiemy, nie potrafimy ogarnąć. A Jezus daje nam 3 wskazówki:

Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało, wydane za życie świata” (J 6,). Pierwsza, ważna wskazówka. Jezus przypomina jaki jest cel Jego misji na ziemi. Wydać się za nas. Jezus przyszedł odkupić człowieka. To jest wyjątkowe, gdy ktoś oddaje życie za kogoś. Podziwiamy św. Maksymiliana Kolbe czy bł. Marianny Biernackiej. Ludzi zawsze szokuje, gdy ktoś dobrowolnie idzie na śmierć za kogoś innego. No właśnie, ale czy zawsze? Często w czasie Mszy Świętej sobie tego nie uświadamiamy, a to się dzieje zawsze podczas Mszy Świętej. Często podczas Mszy człowiek obserwuje jak ktoś inny się ubrał, z kim przyszedł, dlaczego gdzie indziej siedzi, po co organista tak gra, albo ksiądz tyle mówi albo to powiedział. A zapominamy, że obserwujemy ofiarę Jezusa, za mnie, że na tym ołtarzu to ja powinienem leżeć, ja powinienem być zabijany, a jest tam Jezus. Gdy to zrozumiemy, będzie się lepiej przeżywać Mszę Świętą, nie jak teatr jednego aktora, albo słaby spektakl, ale jako tajemnicę wiary.

Pan Jezus nie umarł tylko za mnie, ale za każdego człowieka. Dlatego druga wskazówka: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56). Jezus jest też w drugim człowieku. My często o tym nie myślimy, nie zdajemy sobie sprawy z tego. Wiele osób tak jak każdy z nas, spożywa Jego Ciało i Krew, więc trwa w nich Jezus. Jak więc możliwe jest przeze mnie ich krytykować, oczerniać, nienawidzić, niszczyć? To ustawia człowieka w innej perspektywie wobec nich, perspektywie szukania i dostrzeżenia w nich Jezusa, a przez to okazywania im prawdziwej miłości, człowieczeństwa, dobroci. Warto zobaczyć, jak sami reagujemy po Mszy Świętej: trąbienie na parkingu, przepychanka przy gazetach, ploteczki pod bramą, kłótnia w domu o rosół, albo porę obiadu itd. Jezus chce, abyśmy po Mszy Świętej wychodzili inni, lepsi. Eucharystia ma we mnie wydawać owoc.

Najdoskonalszym owocem jaki ma we mnie wydać Eucharystia jest??? Jezus mówi: „Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,). Owocem życia Eucharystią jest zbawienie, niebo. W języku greckim użyto tutaj za każdym razem słowa sarx – ciało, mięso. Jezus jasno określa, że trzeba spożyć, zjeść Jego. Gdy ktoś choruje idzie do lekarza i bierze lekarstwa. Jezus też dał nam lekarstwo na naszą chorobę – grzech. Dał nam siebie. Lekarstwo, które ma nas uzdrowić wewnętrznie i zewnętrznie. Człowiek mądry bierze tabletki, pije syrop, choć może być niedobry i może robić dziwne miny, ale bierze, bo wie że to na zdrowie. Człowiek wiary, który ufa Bogu, też będzie żył Eucharystią, bo to daje życie wieczne. To jest mądrość, do której zaprasza nas Bóg. Boże, pomóż mi być mądrym nie według zasad świata, ale Twoją mądrością. A co Słowo, Pan Bóg mówi dzisiaj Tobie?

Błogosławionej niedzieli i czasu zwykłego! +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *